Drodzy Czytelnicy,
przed nami trzynasty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W grudniowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Mówiąc o treningu EMS, możemy mieć na myśli dwie jego odmiany: przenośne elektrostymulatory wykorzystywane głównie wspomagająco w sporcie zawodowym oraz całą jednostkę treningową wykonywaną w specjalnie stworzonym do tego ubraniu. Elektrostymulacja mięśni polecana jest m.in. przy reedukacji utraconej funkcji mięśnia, dla polepszenia trofiki tkanek oraz krążenia krwi, a także w terapii nietrzymania moczu. Ponadto EMS poprawia wzrost siły mięśnia, pomaga spalać tłuszcz oraz poprawia regenerację. Elektrostymulacja mięśni powinna być stosowana jako druga sesja treningowa lub w wolny od treningu dzień. Poprzedzać winna ją rozgrzewka. Unikać należy z kolei jednoczesnej stymulacji antagonistycznych grup mięśni. Więcej na temat elektrostymulacji przeczytacie w artykule Zuzanny Sobczak.
W wielu przypadkach schemat działania wygląda następująco: jem mniej, ćwiczę więcej. Faktycznie, może to doprowadzić do spadku masy, a przy okazji chorób tarczycy, problemów z libido oraz anemii. Udana redukcja zaczyna się od wyznaczenia trzech celów: utrzymania metabolizmu i jego regularnego bodźcowania, osiągnięcia poziomu chroniącego Twoje mięśnie przed spadkiem masy mięśniowej i siły oraz wspomagania funkcjonowania Twojej gospodarki cukrowej. Udana redukcja to także przestrzeganie dwóch fundamentalnych zasad: dźwigaj ciężko i trenuj mądrze. Jak więc przeprowadzić prawidłowy trening na redukcję? Odpowiedź znajdziecie w artykule Pawła Głuchowskiego.
W polskich sklepach jest wiele gatunków herbat. Każda z nich posiada specyficzny smak i działanie. Najbardziej znana jest herbata zielona, uważana za napój przeciwstarzeniowy. Zawiera ona L-theaninę pozytywnie wpływającą na pracę mózgu. Jak wygląda prawidłowe parzenie herbaty i przygotowanie Yerba Mate? Informacje w artykule Małgorzaty Ostrowskiej.
Główną zmienną odpowiadającą za funkcjonowanie naszego mózgu jest styl życia, jaki prowadzimy. Należy zadbać o optymalną dawkę snu, odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne i umysłowe, a także zrównoważone odżywianie. Kiedy już się z tym uporamy, możemy sięgnąć po nootropiki, np. Bacopa monnieri, kreatynę lub L-teaninę. Ich działanie opisuje Michał Undra.
Kettlebell lifting ma swoje początki w dwudziestowiecznej Rosji. Niezwykła popularność girievoj sprotu, który został dobrze przyjęty wśród żołnierzy oraz robotników, zaowocowała uznaniem go w 1974 roku za rosyjski sport narodowy. Zasady kettlebell training są proste: zawodnicy nie starają się podnieść jak największego ciężaru, tylko wykonać maksymalną liczbę powtórzeń w danej jednostce czasu bez odstawiania kettli na ziemię. Opis techniki stosowanej w kettlebell lifting oraz przykładowy plan treningowy znajdziecie w artykule Wojciecha Zimoląga.
Trening strongman może pomóc nam zbudować sylwetkę, która zarówno dobrze wygląda, jak i działa. W jego skład wchodzą ćwiczenia takie jak spacer farmera, martwy ciąg czy przerzucanie opon. Szczegółowy opis poszczególnych dyscyplin w swoim artykule zawarł Maciej Bielski.
Zapraszamy do lektury!