Drodzy Czytelnicy,
przed nami ósmy numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W lutowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Suplementacja w sportach wytrzymałościowych powinna iść w parze z dietoterapią. Ta z kolei winna opierać się na eliminacji produktów przetworzonych, cukru, tłuszczów trans, pszenicy i nabiału. Usunięciu ulec powinny również składniki antyodżywcze. Ważną rolę odgrywa metylacja, wsparcie stawów oraz zadbanie o stan jelit i florę bakteryjną. Metylacja może zostać wsparta przez dostarczenie donorów grup metylowych oraz kofaktorów poszczególnych szlaków metylacyjnych w celu ich usprawnienia. Pomocna dla prawidłowej pracy wątroby może okazać się również suplementacja selenu, magnezu i witamin z grupy B. Więcej informacji znajdziecie w artykule Jacka Feldmana.
Zespół nieszczelnych jelit powodować może m.in. nietolerancje pokarmowe oraz rozwój stanu zapalnego. Na barierę jelitową działa szereg czynników uszkadzających. Dotyczy to głownie krajów wysokorozwiniętych. Nieszczelne jelita coraz częściej uznawane są za przyczynę wielu chorób cywilizacyjnych. Przez długi czas nie były jednak uznawane za potencjalną przyczynę pogarszania się stanu zdrowia. Pojawia się więc pytanie: jak uszczelnić jelita? Na początku warto zdać sobie sprawę, że nieszczelne jelita to efekt stosowania używek, stresu psychicznego i fizycznego, a także przebytych zakażeń bakteryjnych. Do najpopularniejszych metod badania ciągłości bariery jelitowej należą m.in. test buraczany oraz test laktuloza – mannitol. Najpewniejszym markerem pozwalającym rozpoznać zespół nieszczelnych jelit jest jednak zonulina. Szczegółową odpowiedź na pytanie jak uszczelnić jelita znajdziecie w artykule dr n. biol. Patrycji Szachty i Łukasza Sieńczewskiego.
Ćwiczenia stabilizacyjne oferowane przez jogę można wykorzystać praktycznie w każdym sporcie. Dla przykładu, pozycja utthita trikonasana przydatka jest dla osób trenujących z kettlebells. Ponadto, długie czasy pozycji w jodze pozwalają na koncentrację na obszarze, na którym chcemy pracować. Szczegóły w artykule Aleksandry Makowskiej.
Trening oporowy oparty o wielostawowe ćwiczenia wykorzystujące fundamentalne wzorce ruchowe to gwarancja efektów. Obciążenie treningowe powinno stanowić dla nas maksymalne wyzwanie, jakiemu jesteśmy w stanie sprostać w ramach dni o obniżonej wartości energetycznej pod kątem diety. Problem pojawia się w momencie wyboru formy aktywności fizycznej mającej uzupełnić nasz trening oporowy. Więcej informacji znajdziecie w artykule Jakub Mauricza.
Zewnętrzne obciążenia treningowe nie są konieczne dla zbudowania masy mięśniowej. Ten sam efekt można uzyskać dzięki treningowi kalistenicznemu. W swoim artykule dowodzi tego Paul Wade.
Wyczerpanie i przetrenowanie omawia Małgorzata Ostrowska. Autorka podaje także, w jaki sposób suplementacja selenu, witamin z grupy B i innych składników może pomóc nam w regeneracji.
Działanie greliny na nasze zdrowie, w tym jednostki chorobowe (stan zapalny mózgu, choroba Parkinsona, choroba Leśniowskiego –Crohna) analizuje Michał Undra.
Błędy żywieniowe i inne czynniki wpływające na zaburzenia hormonalne u kobiet opisują Paulina Ihnatowicz i Emilia Ptak – Kasica.
Zapraszamy do lektury!