Drodzy Czytelnicy,
przed nami dziewiąty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W kwietniowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Joga dla kobiet w ciąży cieszy się obecnie dużą popularnością. Wynika to z faktu, że przygotowuje ona przyszłą matkę na nadchodzące przeciążenia układu ruchu, a także uczy prawidłowego oddychania, niezbędnego w trakcie porodu. Joga dla ciężarnych kobiet różni się nieco od jej podstawowej formy. Zabronione są pozycje wywołujące duże napięcia w jamie brzusznej oraz przeskoki z jednej pozycji do drugiej. Joga dla kobiet w ciąży, które nie miały wcześniej do czynienia z tego rodzaju ćwiczeniami, powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą trenera. Ogromną wagę należy przykładać do sygnałów płynących z ciała kobiety. Joga dla ciężarnych powinna opierać się na pozycjach poprawiających ukrwienie, znoszących ucisk w jamie brzusznej oraz wzmacniających kręgosłup. Informacje na temat jogi w ciąży na poszczególnych jej etapach w swoim artykule podaje Aleksandra Makowska.
Białko w diecie jest składnikiem niezastąpionym, niezależnie od poziomu usportowienia: umożliwia budowanie wielu hormonów, enzymów i przeciwciał. Szczególną rolę odgrywa jednak w kulturystyce - pozwala bowiem na przekroczenie bariery hipertrofii masy mięśniowej. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że białko białku nierówne – do jego rekomendowanych źródeł zalicza się m.in. mięso oraz podroby, jaja oraz ryby. Więcej informacji na temat znaczenia i wykorzystania białka, a także przykładowy zarys diety dla zawodnika CrossFit znajdziecie w artykule Jakuba Mauricza.
Imbir już od tysięcy lat znajduje zastosowanie jako lek, przyprawa oraz afrodyzjak. Zawiera szereg biologicznych substancji czynnych, m.in. związki należące do grupy gingeroli i shogaole. Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, chroni przed stresem oksydacyjnym, a także działa na gospodarkę hormonalną. Więcej informacji na temat Zingiber officinale oraz schemat jego zastosowania w codziennej diecie znajdziecie w artykule Małgorzaty Ostrowskiej.
Białko w diecie wegańskiej można pozyskiwać m.in. z produktów takich jak soja, quinoa, brokuły i ciecierzyca. Wymienione wyżej składniki wyróżnia także wysoka wchłanialnością białka (w przypadku soi na poziomie 91%, tak samo jak w przypadku kurczaka). Białko w diecie wegetariańskiej jest jeszcze bardziej przystępne (30 g białka z jajka dostarcza 30 g białka do wykorzystania przez nasz organizm). Szczegóły znajdziecie w artykule Ilony Otawskiej.
Alergie i nietolerancje pokarmowe w sporcie omawiają dr n. biol. Patrycja Szachta i mgr inż. Dominika Jankowska.
Zapraszamy do lektury!