Drodzy Czytelnicy,
przed nami czternasty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W lutowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Electric Muscle Stimulation przynosi osobie trenującej szereg korzyści: stymuluje hipertrofię, wzmaga siłę oraz poprawia krążenie. Największą jego zaletą jest jednak szybkość: trening EMS zajmuje zaledwie 20 min. Ponadto nie obciąża stawów oraz ogranicza możliwość kontuzji. Czy Electric Muscle Stimulation ma więc potencjał, by zastąpić tradycyjną siłownię? Wszelkie wątpliwości dotyczące treningu EMS rozwiewa Zuzanna Sobczak w swoim artykule.
Moc to iloczyn siły i szybkości. Można rozwijać ją m.in. poprzez podnoszenie ciężarów, trening skocznościowy oraz trening pylometryczny. Moc powinno się bowiem kształtować w trzech kategoriach: szybkościowej, maksymalnej i siłowej. Trening skocznościowy oraz pozostałe formy rozwijające moc opisuje Sebastian Bednarczyk.
Kettlebell – ćwiczenia z odważnikami – rodzą wiele pytań, na które odpowiedzi postanowił udzielić Dan John. W swoim artykule rozwiewa wątpliwości dotyczące m.in. ograniczania się wyłącznie do korzystania z kettlebells, dobierania wagi odważnika oraz stosowania cardio po treningu. Trening kettlebell może być stosowany m.in. w celu poprawy zręczności, mobilności i elastyczności. Warto jednak pamiętać o tym, by nie dążyć za wieloma celami jednocześnie.
Kettlebell – ćwiczenia grupowe. Bearpees świetnie sprawdzają się w tego typu treningach. Ich porządek jest następujący: swing x 10 lub 15, goblet squat x 5, bear crawl.
Więcej informacji na temat treningu kettlebell znajdziecie w najnowszym numerze.
Szczególnie w przypadkach, kiedy w ich składzie znajdują się środki zakazane przez Światową Organizację Antydopingową. Te prowadzić mogą z kolei do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Warto zwracać więc uwagę na czynniki takie jak jakość, dawkowanie i zapotrzebowanie. Więcej informacji na temat suplementów dla sportowców znajdziecie w artykule Natalii Palmowskiej.
Probiotyk wieloszczepowy w dietoterapii sportowca to temat artykułu Justyny Posłusznej.
Chemia w kosmetykach stanowi przedmiot analizy Michała Undry.
Udana redukcja w kontekście załamania metabolicznego opisana została przez Pawła Głuchowskiego.
Zapraszamy do lektury!