Smog kontra trening
Drodzy Czytelnicy,
przed nami piętnasty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W kwietniowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Morsowanie jest aktywnością zyskującą w Polsce na popularności. Jego fizjologiczne działanie budzi jednak wiele kontrowersji. Zastosowanie w regeneracji mają bardziej długotrwałe zimne kąpiele (np. w wannie z lodem). Wpływają one pozytywnie m.in. na zmniejszenie uczucia bólu potreningowego, zmniejszenie zmęczenia oraz poprawę aktywności hormonalnej. Więcej informacji znajdziecie w artykule Bartosza Bibrowicza.
Stabilizacja jest złożoną, ciągłą i natychmiastową neuromechaniką. Jest procesem wymagającym analizy ogromnej liczby informacji zmysłowo – motorycznych do dyktowania ruchów ciała. Łączy się ona z pojęciami stabilność i ciśnienie IAP. Szczegółowe informacje dotyczące stabilizacji centralnej znajdują się w artykule Aleksandry Szpak.
Sposobów jest kilka: poprzez produkcję serotoniny, dopaminy, GABA czy poprawę stanu jelit (zregenerowana bariera jelitowa). Przy modulacji nastroju należy rozważyć m.in. następujące szczepy bakterii: Bifidobacterium longum, Bifidobacterium animals i Bifidobacterium infantis. Więcej informacji na temat psychobiotyków znajdziecie w artykule Justyny Posłusznej).
Smog – bieganie w zanieczyszczonym powietrzu to problem, z którym konfrontuje się Michał Undra.
Zapraszamy do lektury!
Zawartość dostępna online
Zdrowie i sprawność
Smog kontra trening
Czy zimne kąpiele i morsowanie to jest to samo?
Probiotyki w sporcie
Psychobiotyki, czyli wpływ bakterii probiotycznych na nastrój
Kompleksowa odbudowa bariery jelitowej
Otwarty dostęp
Żywienie triathlonistów
Odżywianie i suplementacja
Suplementacja poprawiająca jakość snu
Rekompozycja ciała – fakty i mity