Drodzy Czytelnicy,
przed nami szesnasty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W czerwcowym wydaniu odpowiemy:
W artykule na temat ketllebell swing ekspert analizuje odpowiednią technikę ćwiczenia, którą ilustruje naukowymi podstawami i własną historią. Wspomina o aktywności mięśniowej w kettlebell swingu, wskazując na to, jak wiele mięśni aktywuje taki trening. Kettlebell swing to bezpieczny wybór, który wspiera adaptację do obciążeń nakładanych na grzbiet.
Przedstawiamy także szybki wakacyjny trening – EPOC. Ten mikrocykl daje możliwość dostosowania go do własnych potrzeb. Ponadto EPOC pozwala na zachowanie formy w okresie letnim, gdy czasami jest trudno zmobilizować się do działania.
Jak poprawić technikę biegu? Na to pytanie odpowiadamy w aktualnym numerze. Skupiamy się na kącie zadarcia stopy oraz momencie implikacji siły, a także ćwiczeniach techniki, która wpływa na skuteczną mechanikę biegu. Ekspert podpowiada jak poprawić technikę biegu oraz biegać szybciej.
Właśnie trwa sezon na kleszcze, dlatego należy przypomnieć o chorobie, jaką jest borelioza. Kiedy można mówić o sezonie na kleszcze? Przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim, ponieważ lubią one ciepło i wilgoć.
Do zakażenia boreliozą dochodzi przez ukąszenie, a objawy pojawiają się ciagu 1 lub 2 dób. Zarówno leczenie, jak i diagnostyka wciąż budzą kontrowersje – brak jednego, określonego schematu postępowania. Ponadto borelioza ma znaczny wpływ na jakość życia zakażonej osoby, szczególnie w swojej przewlekłej formie, gdy może wywoływać zmiany kardiologiczne, neurologiczne oraz zapalenie stawów.
Krioterapia miejscowa oraz krioterapia ogólna z powodzeniem znajdują zastosowanie w sporcie. Krioterapia miejscowa najlepiej sprawdza się podczas pojedynczych urazów i często wykorzystuje metodę PRICE, wywodzącą się z koncepcji ICE. Metoda PRICE przyspiesza leczenie i zawiera następujące elementy: ochrona, odpoczynek, lód, ucisk, uniesienie.
Krioterapia ogólna wykorzystuje naturalne mechanizmy obronne organizmu w celu przywrócenia mu równowagi. Efektem działania zimna jest zmniejszenie bólu i obrzęków, poprawa przemiany materii oraz procesu spalania tkanki tłuszczowej, zwiększenie aktywności substancji przeciwzapalnych, a także uruchomienie układu opioidowego. Za sprawą tych zalet, chętnie wykorzystuje się krioterapię w sporcie czy rehabilitacji. Krioterapia w sporcie, jak i w innych dziedzinach stosowana jest jako schładzanie (metoda PRICE, POLICE) lub kriostymulacja.
Polecamy Państwu również artykuł pt. „Trening oporowy w procesie leczenia cukrzycy typu II”. Aktywność fizyczna, a w szczególności trening oporowy wywołuje m.in. wzrost insulinowrażliwości, utylizacji glukozy.
Omawiamy także wpływ rośliny gotu kola na organizm człowieka. Gotu kola już od tysięcy lat cieszy się popularnością w Chinach, Indonezji oraz Indiach i stosowana jest „w celu poprawy funkcji kognitywnych czy redukcji zmęczenia, również u dzieci”. Najbardziej pożądany element działania gotu kola to usprawnienie pracy mózgu.