Drodzy Czytelnicy,
przed nami siedemnasty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W czerwcowym wydaniu odpowiemy:
W aktualnym numerze przedstawiamy wpływ gimnastyki na rozwój zdolności motorycznych. To ciekawe zagadnienie, ponieważ rośnie zainteresowanie aktywnościami bazującymi na sportach gimnastycznych. Justyna Krzysik opisuje poszczególne zdolności motoryczne wraz z przykładowymi ćwiczeniami.
W artykule pt. „Kolana koślawe a trening personalny” Tomasz Rymanowski objaśnia anatomię stawu kolanowego, rzepkowo-udowego oraz mięśni w obszarze wyżej wymienionych połączeń stawowych. Charakteryzuje również wadę, którą są kolana koślawe. Do ich przyczyn zalicza się nadwagę, uwarunkowania genetyczne oraz krzywicę. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem na temat kolan koślawych, w którym przedstawiamy klub fitness jako gabinet rehabilitacji.
Polecamy artykuł pt. „Masaż manualny i pneumatyczny”. Przedstawiamy wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania masażu pneumatycznego. Autorzy opisują także masaż manualny, z uwzględnieniem jego większej dokładność w przeprowadzanych zabiegach, a zarazem dyskomfortu, który może wywoływać u niektórych pacjentów za sprawą bliskości terapeuty. Masaż pneumatyczny z kolei daje natychmiastowe efekty w postaci poprawy krążenia limfy i krwi żylnej.
Wiemy, że wiele osób miewa problem z rozpoczęciem treningu z kettlebells, dlatego przywołujemy program Simple and Sinister, polecany dla osób początkujących, wyróżniający się wysoką efektywnością. Do zalet Simple and Sinister należy krótki czas trwania i fakt, że doskonale przygotowuje on do wszelkich sytuacji życiowych, które wymagają siły fizycznej i wytrzymałości.
Mikołaj Żegliński objaśnia wpływ argininy na funkcje regeneracyjne organizmu. To jeden z kluczowych aminokwasów budujących białka syntetyzowany przez nasz organizm. Zdarza się jednak, że w przypadku wzrostu zapotrzebowania należy dostarczyć go z zewnątrz. Ponadto podaż tego aminokwasu jest utrudniona, dlatego arginina bywa podawana jako suplement.
Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę przy wyborze alg morskich, jakie składniki odżywcze zawierają oraz jaki ich rodzaj najczęściej stosuje się w przemyśle suplementacyjnym. Człowiek od wieków wykorzystuje algi morskie w różnorodnych celach, dlatego warto bliżej poznać te samożywne organizmy.
Polecamy artykuł pt. „Leptyna, czyli dlaczego jesteśmy naturalnie sterowani”. Leptyna jest obiektem zainteresowania wielu specjalistów i wciąż powstają nowe opracowania na jej temat, dlatego i my na łamach Body Challenge przywołujemy to zagadnienie. Opisujemy również czym jest i za co odpowiada prolaktyna. Małgorzata Ostrowska wskazuje, że prolaktyna ma bardzo szerokie działanie fizjologiczne, co czyni ją naprawdę godną uwagi. Z kolei dietetyk prezentuje działanie związku, jakim jest sulforafan, który można znaleźć m.in. w kiełkach brokułu. Sprawdź, jakie wiele dla Twojego organizmu może zdziałać sulforafan.
Przywołujemy także temat GMO. Omawiamy kontrowersje związane z GMO, rozwiewamy wątpliwości i dzielimy się własnymi obawami w tej kwestii.
W niniejszym wydaniu omawiamy także NEAT. By dowiedzieć się, czym NEAT jest i co ma wpływ na jego aktywację, zapraszamy do lektury.