Drodzy Czytelnicy,
przed nami osiemnasty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W wydaniu październikowo-listopadowym odpowiemy na następujące pytania:
W aktualnym wydaniu zastanawiamy się, czy PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, może mieć wpływ na osiąganie celów sportowych. Prezentujemy alternatywne podejście do PCOS, które może pomóc kobietom cierpiącym na ten zespół, zrozumieć złożoność problemu oraz skierować się ku zmianie stylu życia, nawyków żywieniowych i suplementacji, w zależności od uprawianej aktywności. To istotna kwestia, m.in. ze względu na fakt, że kobiety cierpiące na PCOS często mają predyspozycję do nadwagi.
Ponownie na łamach naszego czasopisma pojawia się temat kettlebell swing. Sebastian Gęsior dzieli z czytelnikami swoim dziesięcioletnim doświadczeniem na tym polu. Odpowiada on na pytania, dzięki którym pozbędziesz się wątpliwości przed rozpoczęciem treningu kettlebell swing, wskazuje na standardy optymalnej techniki i omawia jej różne wersje.
„Stres oksydacyjny jest czynnikiem pogłębiającym procesy starzenia, wpływającym negatywnie na funkcje kognitywne, możliwości regeneracyjne i sprzyjającym rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów czy chorób neurodegeneracyjnych” – pisze Marek Fischer. Dlatego należy regulować stres oksydacyjny z pomocą periodyzacji treningu, regeneracji oraz suplementacji. Więcej szczegółów znajdziesz wewnątrz artykułu!
Plyometria zwana jest także treningiem skocznościowym i służy generowaniu jak największej mocy mięśni podczas wysiłku. Opiera się na cyklu rozciągania i skracania mięśnia dla jego ciągłego doskonalenia. Celem plyometrii jest przede wszystkim rozwijanie mocy za pomocą rzutów, skoków oraz sprintów przy maksymalnym zaangażowaniu mięśni. Tego typu aktywność poprawia także refleks i szybkość. Justyna Krzysik dokładnie omawia to zagadnienie oraz przedstawia przykładowe ćwiczenia.
Choć sport kojarzy się ze zdrowiem i wiele osób uprawia go z myślą o uchronieniu się przed chorobami, może być on ich przyczyną. Sportowcy również cierpią na choroby sercowo-naczyniowe. Justyna Posłuszna wskazuje, że na nasze zdrowie wpływa także dieta, sen czy nawodnienie. Właśnie dlatego niewiele jedząc czy zbyt mało śpiąc, możemy doprowadzić się do chorób sercowo-naczyniowych