Drodzy Czytelnicy,
przed nami dziewiętnasty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W wydaniu grudniowym odpowiemy na następujące pytania:
Depresja to jedna z najczęstszych chorób naszych czasów. Dotyka wielu aspektów życia: nastroju, motywacji, czy nawet sylwetki. Wskazuje się na różne źródła depresji wśród których wymienia się m.in. niedobory neurotransmiterów. Jedną z jej przyczyn może być też zła dieta upośledzająca florę jelitową. Ponadto nieprawidłowe odżywianie wpływa także na stany zapalne w organizmie, które również brane są pod uwagę jako jedna z przyczyn tej choroby. Więcej informacji na ten temat diety i depresji znajdziesz w artykule autorstwa Michała Undura.
Zaburzenia odżywiania występują również u sportowców, szczególnie wśród osób uprawiających sporty wagowe oraz estetyczne. Konieczność posiadania niskiej masy ciała i dążenie do perfekcji często prowadzi do anoreksji, bulimii, czy kompulsywnego objadania się. Skutkuje to nieprawidłowościami w kondycji fizycznej i psychicznej, dlatego podjęcie właściwego leczenia jest niezbędne. By dowiedzieć się więcej o zaburzeniach odżywiania u sportowców, zapoznaj się z artykułem autorstwa Natalii Palmowskiej.
Według posturologii zaburzenia zgryzu, wzroku, choroby skóry, czy stóp wpływają na naszą postawę. Niestety zależności te rzadko są brane pod uwagę w pracy z pacjentami. Dają one jednak widoczne objawy w postaci np. obniżenia jednego ramienia lub biodra, jednej stopy zrotowanej wewnętrznie czy zrotowanej miednicy. Jeśli interesuje Cię ten temat, serdecznie polecamy Ci artykuł pt. „Posturologia – czy kalibracja wzroku sprawi, że wyciśniesz więcej?”.
Zapalenie ścięgna Achillesa jest częstą przypadłością sportowców. To zmiany przeciążeniowe wywołane przez aktywność fizyczną, które są wyrazem obrony organizmu przed nadmiernym wysiłkiem. Ból pojawia się w okolicy ścięgna, łydki lub pięty, a gdy dochodzi do ostrego zapalenia ścięgna Achillesa, ruchomość stopy zostaje ograniczona, temperatura w tym miejscu jest podwyższona, pojawia się też ból i zaczerwienienie. Jakie są przyczyny tej przypadłości? Jak postępować, gdy dojdzie do zapalenia? Na te pytania odpowie Tomasz Rymanowski.
W aktualnym wydaniu omawiamy także zapalenie jelit u sportowców, na podstawie trzech przypadków. Jeden z nich dotyczy chłopca cierpiącego na chorobę Leśniewskiego-Crohna, osiągającego sukcesy w koszykówce. Drugi przykład przedstawia historię łyżwiarki cierpiącej na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Trzeci z kolei przypadek dotyczy chłopaka cierpiącego na chorobę zapalną jelit, zajmującego się pływaniem. Zachęcamy do zapoznania się z opisanymi przykładami oraz badaniami, które przeprowadzono na osobach cierpiących na zapalenie jelit.