Drodzy Czytelnicy
Witam Was serdecznie po raz pierwszy w nowym roku. Początek roku to często czas realizacji postanowień noworocznych, a dla osób aktywnych sportowo przez cały rok to także możliwość urozmaicenia treningów o treningi na świeżym powietrzu.
Dla tych z Was, którzy nie mogą doczekać się startu sezonu biegowego, a na celu mają budowanie szybkości biegowej, Sebastian Bednarczyk przygotował artykuł dotyczący periodyzacji w szybkościowym treningu biegowym. W tekście oprócz wskazówek dotyczących każdego z etapów poprawnej periodyzacji, dowiecie się m.in. czy poprawna technika biegu ma wpływ na szybkość, a na końcu znajdziecie gotowy do wdrożenia przykład cyklu treningowego dla budowania szybkości.
Nie ma reguły na wystąpienie kontuzji w sporcie: brak rozgrzewki, brak regeneracji między treningami, zbyt intensywne treningi lub – jak pisze Marek Fischer – jeden trening za dużo. Wówczas oprócz wskazanej fizjoterapii czy rehabilitacji istotne jest także zachowanie równowagi w diecie i suplementacji. Marek Fischer w swoim artykule wskaże Wam, jak odpowiednio dobrać suplementację i zbilansować dietę, aby wpłynęła ona na szybkość regeneracji w okresie kontuzji i przyśpieszyła powrót do sportu.
Mimo faktu, że o treningu pośladków pisaliśmy już wielokrotnie, ilustrując skuteczne ćwiczenia, pokazując prawidłowa technikę, ostrzegając przed najczęściej popełnianymi błędami, a także w ujęciu cyklów treningowych i istocie dobrej konstrukcji treningu, to tym razem podchodzimy do tematu ponownie w nowej formule. Justyna Krzysik przygotowała dla Was artykuł na temat ćwiczeń akcesoryjnych w treningu pośladków, które przedstawia w formie trzech kompleksowych części pracy nad mięśniami pośladków: 1 – ćwiczenia na mobilizację, 2 – ćwiczenia na aktywację i 3 – ćwiczenia główne. Wśród aż 31 proponowanych ćwiczeń z pewnością znajdziecie te idealne dla Waszych klientów, a dzięki nim każdy trening będzie różnorodny i skuteczny.
Na koniec chciałabym jeszcze skupić Waszą uwagę na często ignorowanym problemie, jakim są żylaki. Dla sportowców stanowią one pewnego rodzaju barierę w wykonywaniu niektórych ćwiczeń – wiecie jakich? Zapraszam do artykułu
Zuzanny Sobczak, ponieważ warto wiedzieć jakie konsekwencje ma nieodpowiedni dobór ćwiczeń dla człowieka borykającego się z tym problemem.
Życzę ciekawej lektury!