Drodzy Czytelnicy,
przed nami dwudziesty pierwszy numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W tym wydaniu odpowiemy na następujące pytania:
Herbata Pu-erh wyróżnia się ziemistym i oryginalnym smakiem oraz właściwościami. Badania wykazały jej wpływ na redukcję postępu miażdżycy, działanie protekcyjne dla żołądka oraz wpływ na łagodzenie hiperurykemii. Niestety wciąż wiemy niewiele o działaniu herbaty Pu-erh na ludzki organizm, jednak zgodnie z głosami tradycyjnej medycyny chińskiej jest on bardzo korzystny. Zachęcamy do zapoznania się z obszernym opracowaniem na temat tej wyjątkowej herbaty.
Lipodemia zwana również obrzękiem tłuszczowym czy lipidowym dotyka głównie kobiety po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Jest to jednostka chorobowa objawiająca się postępującym i niekontrolowanym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych oraz górnych, czemu towarzyszy ból i obrzęk. Niestety lipodemia jest w Polsce słabo znaną chorobą. W związku z tym na łamach najnowszego wydania staramy się przybliżyć to mało znane, lecz poważne schorzenie, jakim jest obrzęk tłuszczowy.
Zaburzenia snu osiągnęły już status problemu społecznego, ze względu na fakt, że towarzyszą 50,5% populacji. Obejmują one subiektywną bezsenność, problemy z zasypianiem, z utrzymaniem ciągłości snu, czy przedwczesne poranne budzenie się. Wszystko to znacznie upośledza funkcjonowanie w wielu obszarach, w tym poznawczym, emocjonalnym, społecznym i biologicznym. W najnowszym numerze zaburzenia snu omawiamy z uwzględnieniem kryteriów diagnostycznych i funkcji snu.
W aktualnym numerze wskazujemy również, jak powinno wyglądać żywienie okołotreningowe i jak właściwie je rozplanować. Przedstawiamy wskazówki dotyczące żywienia przed treningiem, w jego trakcie oraz już po. Marek Fischer wskazuje też, czy węglowodany są konieczne podczas treningu oraz podpowiada, jak wybrać żywność funkcjonalną. Koniecznie zapoznaj się z radami dotyczącymi żywienia okołotreningowego.
Zarówno zaparcia, jak i grzybica układu pokarmowego to częste problemy, które skutecznie utrudniają życie. Candida przez fakt, że do fermentacji wykorzystuje cukier, z którego powstaje alkohol oraz aldehyd octowy powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, wśród których można wymienić osłabienie, słabą odporność czy nawracające infekcje. Zalicza się do nich również bóle głowy, silny apetyt na produkty mączne czy słodycze. Grzybica układu pokarmowego manifestuje się również problemami skórnymi, ale i problemami z koncentracją i pamięcią. Przekonaj się, czym jest Candida, jak ją diagnozować oraz leczyć.