Drodzy Czytelnicy,
przed nami dwudziesty drugi numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W tym wydaniu odpowiemy na następujące pytania:
Jednym z minerałów mających pozytywny wpływ na ludzkie kości jest mangan. Naturalnie występuje on w naszym ciele w niewielkich ilościach, jednak uczestniczy w procesie prawidłowego wzrostu kości, a skutek jego niedoboru to niewłaściwy rozwój szkieletu. Małgorzata Ostrowska na łamach aktualnego numeru wyjaśnia, czym jest mangan, jakie pełni funkcje w organizmie oraz jakie są objawy jego niedoboru.
W rubryce „Odżywianie i suplementacja” przedstawiamy naszym czytelnikom niezwykle aktualny temat – susze i oleje konopne. Produkty zawierające konopie zyskują coraz większą popularność, a na rynku dostępne są zarówno olejki, jak i susze zawierające CBD. W najnowszym numerze Michał Undra wyjaśnia wpływ kopii na ludzki organizm, omawia różnice między CBD a THC, podpowiada, jak konopie wpływają na działanie mózg i czy warto wykorzystywać je trenując sporty walki. Zachęcamy do sprawdzenia, dlaczego oleje konopne są warte uwagi.
W niniejszym numerze „Body Challenge” Wojtek Zimoląg omawia trening nóg. Przedstawia on propozycje ćwiczeń i alternatywne metody treningu. W tekście znalazły się również informacje dotyczące profilaktyki urazów,charakterystycznych dla tej partii ciała. Szczegóły tego zagadnienia znajdują się w artykule pt. „Efektywny trening nóg”.
Sportowcy często zmagają się z problemem, jakim są problemy gastryczne. Mimo że w większości przypadków są to łagodne dolegliwości, skutecznie zaburzają one poczucie komfortu psychicznego, co więcej, mogą nawet wpływać na wyniki w sporcie. Najczęstsze dolegliwości to biegunka, zgaga, wymioty, ból brzucha czy krwawe stolce. Nasze ekspertki wyjaśniają, jakie mogą być źródła problemów gastrycznych u sportowców, jak im zapobiegać oraz czy warto stosować probiotyki.
W najnowszym „Body Challenge” bliżej przyglądamy się ćwiczeniom dla kobiet. Justyna Krzysik w swoim artykule opisuje specyfikę pracy z kobietami, podpowiada, jakie ćwiczenia kształtujące służą poszczególnym partiom mięśni oraz, jak zbudować plan do realizacji w warunkach domowych. Ćwiczenia dla kobiet zostały zilustrowane bogatą dokumentacją zdjęciową, dlatego serdecznie zachęcamy do lektury!
Inny ciekawy temat w najnowszym numerze to „Trening siły eksplozywnej w sportach zespołowych”. Z artykułu Aleksandry Szpak dowiesz sie, w jakiej kolejności należy pracować, aby nie tracić „eksplozywności” oraz czym kierować się w pracy z zespołem zawodników. Autorka podkreśla, że bardzo ważne jest zadbanie o właściwą atmosferę w zespole, z którym się współpracuje, a także analiza danej dyscypliny. Zachęcamy do sprawdzenia, jak efektywnie prowadzić trening siły eksplozywnej.
W odpowiedzi na prośby czytelników przedstawiamy skuteczne sposoby na budowanie klatki piersiowej oraz ćwiczenia na biceps. Mikołaj Żegliński skupia się na kompleksowym budowaniu klatki piersiowej i przedstawia ten proces z uwzględnieniem faktu, że angażujemy w tym wypadku wiele mięśni. Dowiesz się także, jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać, z jaką intensywnością oraz częstotliwością dla najlepszych rezultatów. Z kolei ćwiczenia na biceps opisuje Zuzanna Sobczak, zwracając uwagę na najczęstsze błędy w tej materii oraz podpowiada jak dążyć do uczucia „pompy mięśniowej”.