W ostatnim numerze czasopisma odpowiedziałam na pytania: kiedy stosować rozciąganie, jakie ćwiczenia są bardziej wskazane – statyczne czy dynamiczne oraz czy w ogóle rozciąganie jest wskazane. Czas przejść do praktyki!
W ostatnim numerze czasopisma odpowiedziałam na pytania: kiedy stosować rozciąganie, jakie ćwiczenia są bardziej wskazane – statyczne czy dynamiczne oraz czy w ogóle rozciąganie jest wskazane. Czas przejść do praktyki!
Lato, wakacje, urlop za Tobą, złocista opalenizna ozdabia Twoją skórę, a jesienne słońce potrafi jeszcze nieźle podkręcić temperaturę. Świat staje się coraz bardziej pomarańczowy, liście na drzewach rdzewieją, na straganach jabłka, gruszki, dynie wabią zapachami... O czym można myśleć w takiej scenerii? Oczywiście o sezonie narciarskim, a dziś o tym, co zro- bić, żeby wyciągnąć z niego 110%.
Medytacja i szeroko pojęte techniki mind- fulness to tematy na czasie. Wiele autorytetów z różnych dziedzin wypowiada się o nich publicznie – czy to w social mediach, czy w trakcie swoich wystąpień. Tworzą wokół siebie klimat niedostępności i przekazują informację światu, że funkcjonują wyżej – gdzieś poza przeciętnością i prozą życia. Ich codzienność składa się z rytuałów, które tak ochoczo śledzą rzesze fanów. Medytują, praktykują jogę o 5 rano, dbają o swoją dietę, pielęgnują ciało. Do tego wychowują trójkę dzieci, tworzą szczęśliwy związek partnerski, spotykają się z przyjaciółmi, realizują się zawodowo i udzielają społecznie. Brzmi bajkowo, prawda?
Wszelkie czynności związane z aktywnością fizyczną należy we właściwy sposób rozpocząć oraz zakończyć. Podstawową formą zakończenia zajęć lub treningu jest odpowiednie rozciągnięcie najbardziej zaangażowanych partii mięśniowych oraz uspokojenie organizmu. Aktywność fizyczna często niesie za sobą różnorodne przemiany zachodzące w obrębie mięśni i ścięgien. Idealnym profilaktycznym rozwiązaniem jest stosowanie automasażu. Obecnie najbardziej popularną formą tego staje się wykorzystanie specjalistycznej rolki.
Stretching, czyli rozciąganie. Naturalny system ćwiczeń, który został zaczerpnięty m.in. z obserwacji zwierząt łownych. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, predyspozycje oraz uwarunkowania, dyspozycyjność i cel. Myślę, że nie podam Wam jednej dobrej odpowiedzi na wszystkie z pytań dotyczących tematu rozciągania. Najczęściej odpowiadam: TO ZALEŻY. I choć to nie jest satysfakcjonująca odpowiedź, to jednak jest najbardziej trafna ze wszystkich. Musimy pamiętać, że trzeba brać pod uwagę uwarunkowania każdego człowieka jako jednostki. Nie stwierdzę w jednoznaczny sposób, że akurat moje spostrzeżenia i propozycje będą jedynymi właściwymi.
W ostatnim numerze dowiedzieliśmy się, jak ocenić sprawność zawodnika, optymalizować performance w sztukach walki oraz jak optymalnie progresować w treningu siłowym przygotowanym pod MMA. Czas przejść do następnej części artykułu, czyli planowania oraz treningu. Let’s go!
Oddech jest świadectwem życia. Niewiele jest tak istotnych elementów, warunkujących jakość codziennego funkcjonowania. Niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu, jest to coś, co łączy wszystkie żyjące istoty. Każdego dnia rytm oddechu towarzyszy naszym wzlotom i upadkom, pomagając pokonywać coraz to większe wyzwania, uwalniając od stresu czy wręcz przeciwnie – odbierając spokój. Wiele filozofii i szkół poświęca oddechowi specjalne miejsce w swojej przestrzeni nauczania. Nie inaczej jest w przypadku jogi, gdzie wdech i wydech – ich rytm, intensywność i kierunek – są postrzegane zarówno w wymiarze fizjologicznym, jak i metafizycznym.
„Przyrząd, który zastąpi całą siłownię!”. Z jednej strony hasło wywołujące uśmiech na twarzy każdego, kto chociaż odrobinę zapoznał się z podstawami treningu, z drugiej - kamień filozoficzny dla tych, którzy wierzą, że sprzęt zrobi całą robotę za nich. Cudów nie ma, ale jeśli trzeba byłoby wskazać najbardziej skuteczne i wszechstronne narzędzie do domowych treningów, to zdecydowanie wybrałbym kettla.
Chciałbym, żeby każdy z moich podopiecznych mógł mówić jak GSP po walkach I am not impressed by your performance. Sztuki walki – szczególnie te miesza- ne – wymagają od zawodnika rozwoju i pracy na bardzo wielu płaszczyznach. Statycznej siły mięśni niedźwiedzia, szybkości i zrywności wiewiórki, analitycznego umysłu pokerzysty. Zatem na to, by performance był na najwyższym poziomie składa się mnogość czynników, w tym przygotowanie motoryczne i siłowe. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć indywidualny, efektywny plan przygotowań.
Obserwując świat jogi, można odnieść wrażenie, że jest to uniwersum w zupełności oderwane od codziennego życia. Eteryczne postaci, wyginające się w nienaturalnych pozycjach, opowiadające o doznaniach wynikających z dalekich podróży w głąb siebie to coś, czego wiele osób nie chce dotykać, uważając za pogranicze szaleństwa. Szkoły jogi wydają się być zamknięte dla osób, które nie przeszły na wegetarianizm, nie palą co wieczór białej szałwii i nie piją o poranku ceremonialnego kakao. Jest w tym nieco prawdy – część z nas, joginów, sama zapracowała na taki wizerunek.
W celu pełnego zrozumienia tematu zalet i wad coraz popularniejszego ostatnio sys- temu „Full Body Workout” (trening całego ciała) należy w pierwszej kolejności za- głębić się w mechanizmy hipertrofii. Pod- stawowym czynnikiem wzrostu mięśni jest napięcie mechaniczne, czyli siły, która chce rozerwać materiał.
Odwołując się do G. Dougilla, ból pleców jest uważany za poważny problem zdrowia publicznego, a rosnące koszty społeczno-ekonomiczne ze względu na utratę dni pracy, koszty leczenia i obniżoną jakość życia zostały uznane przez WHO za główną przyczynę ograniczenia aktywności fizycznej.