Dział: Zdrowie i sprawność

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Szyjnopochodny ból głowy

Bóle głowy są subiektywnym objawem powszechnie występującym praktycznie w każdym wieku. Są jedną z najczęstszych dolegliwości, która według WHO (World Health Organization), w sposób istotny wpływa na jakość życia człowieka i powoduje znaczące ograniczenia w jego funkcjonowaniu bio-psycho-społecznym. Badania potwierdzają obniżenie funkcji poznawczych, zaburzenia pamięci i koncentracji, spadek uwagi, spowolnienie ruchowe podczas trwających dolegliwości. Według współczesnej literatury ok. 90% populacji przynajmniej raz w roku cierpi z powodu bólu głowy, 20% dorosłej populacji doznaje częstych bólów głowy w ciągu roku, a na przewlekłe bóle głowy cierpi 2–5% populacji. Schorzenie to należy do najczęstszych powodów konsultacji neurologicznych. Zazwyczaj stanowią one poważny problem diagnostyczno-terapeutyczny. International Headache Society (IHS) opracowało klasyfikację, w której wyróżnia ponad 80 różnych rodzajów bólów głowy. Szacuje się, że 20% z nich stanowią samoistne bóle głowy związane z dysfunkcjami i zaburzeniami odcinka szyjnego.

Czytaj więcej

SIBO, czyli Small Intestinal Bacterial Overgrowth

Nienatural- ny, zbyt liczny przerost mikroorganizmów w jelicie cienkim, których środowiskiem naturalnym jest jelito grube, nazywany jest SIBO. Czy to w dietetyce, czy w każdej innej dziedzinie życia towarzyszyć nam powinna równowaga. Organizm ludzki zawsze dążył będzie do homeostazy i jakiekolwiek odchylenia od norm objawiać się będą dolegliwościami. Dolegliwości to sygnał, by naprawić problem, zanim rozwinie się z niego poważniejszy stan chorobowy. W przypadku mikrobioty bakteryjnej, która aktualnie jest jednym z ciekawszych obiektów badawczych, również mogą wystąpić odchylenia od normy, które dadzą nieprzyjemne objawy.

Czytaj więcej

Ból podeszwy stóp w sportach deskowych

Od kiedy do łask wróciły wszelkiego rodzaju deskorolki, nagminnie do gabinetów rehabilitacyjnych trafiają osoby z piekącymi bólami w obrębie podeszwy stopy po kilkunastu minutach jeżdżenia. Czym mogą być wywołane i jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Wpływ kolagenu na zdrowie sportowców

Regularne i intensywne uprawianie sportu niesie ze sobą wiele korzyści. Poprawia się nasza wydolność, rośnie siła mięśniowa, mamy piękną sylwetkę oraz wzrasta wydzielanie naturalnych endorfin, dzięki którym dbamy o równowagę psychiczną. Niestety nieprawidłowo wykonywany trening, nawarstwiające się mikrourazy i kontuzje mogą doprowadzić do zaburzeń strukturalnych, które utrudniają aktywności sportowe.

Czytaj więcej

Najczęściej spotykane uszkodzenia kompleksu barkowego

Staw barkowy to z pewnością jeden z bardziej złożonych kompleksów stawowych w naszym ciele. Jego głównym zadaniem jest ustawianie przestrzenne ręki w czasie codziennych czynności. W sporcie natomiast jest pasem transmisyjnym siły idącej z kończyn dolnych czy tułowia w czasie specyficznych czynności sportowych. Skuteczność wykonywania tych czynności na jak najbardziej efektywnym poziomie zależy od mobilności i stabilności stawu ramiennego.

Czytaj więcej

Przyczyny występowania, zapobieganie oraz leczenie refluksu żołądkowego

Na co dzień pacjenci zgłasza- jący się do mnie na terapię charakteryzują się wieloma objawami, które należy połączyć w całość. Cha- rakterystyczne u wielu pacjentów są problemy z wypróżnieniami, wzdęcia, zgaga, ucisk w klatce piersiowej, nerwowość, bezsenność, rozregulowanie miesiączek, problem z zajściem w ciążę, zaburzenia hormonalne itd. Spora część z tych problemów znajduje wspólny mianownik w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego.

Czytaj więcej

Endometrioza – bolesny problem współczesnych kobiet

Endometrioza to przewlekła choroba, która charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej trzonu macicy poza jej naturalnym umiejscowieniem, głównie w miednicy mniejszej, na jajnikach, w otrzewnej, pęcherzu moczowym albo w jelitach. Często w kontekście endometriozy używa się stwierdzenia „wędrująca śluzówka macicy”. Dotyczy ok. 6–10% ogółu populacji kobiet, głównie w wieku rozrodczym, ale występuje również w wieku młodocianym i u kobiet po menopauzie.

Czytaj więcej

Postępowanie rehabilitacyjne po rekonstrukcji ACL

Wiedza i świadomość biomechaniki kolana w ostatnich 50 latach przeszła pewnego rodzaju rewolucję. Urazy skrętne, w wyniku których dochodzi do uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego w kolanie, to obecnie najczęściej występujące urazy sportowe.

Czytaj więcej

Cukrzyca a sport i żywienie

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych i charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Stan ten wynika z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Ze względu na przebieg i przyczynę choroby wyznaczamy cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciążową oraz inne specyficzne typy (np. jako następstwo sterydoterapii czy mutacji genetycznych).

Czytaj więcej

Punktowa terapia przeciwbólowa zimnem

Terapia zimnem przeżywa obecnie swój renesans. Coraz więcej mówi się o stosowaniu zabiegów chłodzących w terapii przeciwurazowej oraz przyspieszającej regenerację kontuzji czy też zmniejszenie DOMS-ów. Krioterapia całego ciała jest szeroko stosowanym zabiegiem w medycynie sportowej. Powrót do zdrowia po urazach lub po zakończonym sezonie startowym czy sezonie treningowym to główne cele terapii.

Czytaj więcej

Sport amatorski i zawodowy a degeneracja stawów

W kontekście sportu najczęściej piszemy o jego dobrych stronach – skupiamy się na tym, jak pozytywnie wpływa na ludzki organizm, pracujemy nad tym, żeby optymalizować efekty treningowe, dobieramy suplementację oraz dietę w celu zmniejszania ryzyka wystąpienia urazów lub kontuzji. Mało jednak mówi się o fakcie, że to właśnie urazy sportowe należą do najczęstszych urazów i stanowią obecnie poważny problem zdrowia publicznego.

Czytaj więcej

Wieloodłamowe złamania – postępowanie fizjoterapeuty i trenera na przykładzie wypadku przy skoku spadochronowym

Skoki spadochronowe to sport ekstremalny, polegający na wyskoczeniu ze statku powietrznego na wysokości od 1200 do 4000 metrów przez osobę, która została wcześniej wyszkolona przez instruktora na ziemi. Możemy wyróżnić skoki tandemowe oraz przyspieszoną naukę swobodnego spadania (AFF), ale także metodę klasyczną.

Czytaj więcej